Понеділок, 06.05.2024, 16:47
Вітаю Вас Гість | RSS

   ПАРТНЕР

Курси валют
Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 115
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Форма входу

Головна » 2011 » Серпень » 29 » «Профілактика кишкових інфекцій та вірусного гепатиту А»
17:46
«Профілактика кишкових інфекцій та вірусного гепатиту А»

До кишкових інфекцій відносяться такі захворювання як холера, черевний тиф, паратифи, сальмонельози, дизентерія, ешеріхіози, вірусний гепатит та інші. Інфекційні хвороби цієї групи викликаються різноманітними збудниками – найпростішими, бактеріями, вірусами.

Що ж між ними спільного? Чому в одну групу увійшли захворювання, які викликаються мікроорганізмами різних біологічних видів? Всю цю групу поєднує те, що основне місце перебування збудника і розвитку хвороби – кишківник людини (або тварини).звідси і загальний механізм передачі інфекції, так званий фекально-оральний, при якому збудник із кишківника хворого або носія інфекції потрапляє в зовнішнє середовище, а потім через рот в шлунково-кишковий тракт здорової людини, викликаючи захворювання. В організм людини хвороботворні мікроорганізми можуть потрапляти з їжею, водою, а також заноситись брудними руками із предметів домашнього вжитку.

Перші прояви захворювання з`являються, зазвичай, через 1-3 дні після зараження, але можуть з`являтися і пізніше. Хвороба починається з підвищенням температури тіла, частого рідкого випорожнення, іноді із слизом та кров`ю, болем у животі, часто відмічається остуда. У деяких випадках температура тіла залишається нормальною, хвороба має легкий, стертий, атиповий перебіг. Такий перебіг хвороби найбільш небезпечний для оточуючих в зв’язку з тим, що такі хворі зазвичай, не звертаються до лікарів, намагаються лікуватися самостійно і розповсюджують збудника хвороби у навколишньому середовищі.

Для багатьох збудників кишкових інфекцій харчові продукти є поживним середовищем в якому вони не тільки зберігаються, але й розмножуються. Одна із головних умов профілактики таких захворювань – максимальний захист продуктів харчування від потрапляння на них збудників кишкових інфекцій.

Неприємні ситуації, нажаль трапляються дедалі частіше, особливо коли на вулиці спека під 30 градусів, тому до предметів, які вживаємо в їжу варто ставитися з особливою увагою. Адже мікроорганізми всіх видів присутні в будь-якій страві і лише їх кількість визначає ймовірність отруєння.

Як же вберегти себе і близьких від небезпечних бактерій?

Хоч як це банально звучить, але для того, щоб захистити себе від кишкових інфекцій, не потрібно докладати особливих зусиль, а уважно ставитись до особистої гігієни і це вбереже від неприємностей.

Не кожен мікроорганізм спричиняє захворювання. Щоб захворіти потрібно аби концентрація шкідливих мікроорганізмів виросла до мільйона на квадратний сантиметр, в іншому випадку імунна система зможе впоратись із проблемою самостійно.

Перше, що пораджу – мийте руки перед тим, як сісти за стіл. Також обов’язково потрібно мити руки після відвідування вбиральні, контакту з грошима – це суттєво знизить ризик захворювання.

Не зайве звернути увагу на руки і нігті продавців продуктових магазинів. Їхні руки мають бути чистими і доглянутими, а нігті короткими. Окрім того, працівник торгівлі повинен набирати продукти, приміром печиво, не «голими» руками, а в одноразових рукавичках чи спеціальною лопаткою.

Щодо зберігання продуктів харчування, то їх потрібно тримати в холодильнику, під спеціальною плівкою, а борошняні вироби в хлібниці, подалі від мух. Якщо після обіду залишиться салат, його краще викинути, ні в якому разі не варто доїдати наступного дня коли салат пускає сік, це свідчить про те що в ньому розвиваються патогенні бактерії, продукти, які їдять сирими, потрібно ретельно мити, а ті, що потребують термічної обробки – проварити. При приготуванні страв краще використовувати різні дошки для нарізання м`яса, риби та овочів. Як правило, в ізольованих квартирах кухня служить не лише місцем приготування їжі, але й їдальнею. Необхідно ретельно продумувати обстановку цього приміщення. Бажано, щоб кухонні меблі були покриті пластиком який можна мити гарячою водою з миючими засобами. Стіни кухні на висоту 1,5 м від підлоги краще всього облицювати плиткою або пофарбувати масляною фарбою – це полегшить їх миття.

  Необхідно мати декілька обробних дощок та ножів – окремо для сирого м`яса та риби, для сирих овочів, вареного м`яса та риби, хліба. Можна зробити на них відповідні помітки.

Кухонне начиння і посуд потрібно мити гарячою водою після кожного приготування і прийому їжі, а м’ясорубку ще й обдати окропом або прокип’ятити.

Витирати посуд рушником небажано: після миття у гарячій воді вона швидко висихає, а хвороботворні мікроби можуть за допомогою рушника переноситись на чистий посуд. Зберігати посуд потрібно в захищеному від мух місці.

Овочі, фрукти та ягоди, які вживаються у свіжому вигляді, потрібно мити у проточній воді.

Важливе значення має правильне зберігання харчових продуктів, сухі та сипучі продукти необхідно зберігати в зазначених місцях – шафах, буфетах, а ті, які швидко псуються – в побутових холодильниках, де температура не перевищує +8ºС. Для харчових продуктів існують певні терміни зберігання, так м`ясний фарш можна зберігати у холодильнику не більше 6 годин, торти, тістечка, м`ясні напівфабрикати – 36, смажені котлети – 24, варені ковбаси – 40 годин і т. д.

Особливо небезпечні різноманітні заливні страви, що пояснюється особливостями їх приготування. Так, наприклад, при виготовленні холодного м`яса після тривалої варки відділяється від кісток і заливається теплим бульйоном. При цьому створюються сприятливі умови для розмноження у ньому збудників кишкових інфекцій, які можуть бути занесені в продукт руками або через посуд. Тому після відділення кісток варене м`ясо потрібно знову покласти у бульйон, проварити декілька хвилин, а потім розлити в попередньо ошпарений окропом посуд.

Молоко в торговій мережі магазинів підлягає пастеризації, внаслідок чого хвороботворні мікроби у ньому зменшується. А розливне молоко, особливо придбане на ринках може забруднюватись, тому перед вживанням його необхідно обов’язково прокип’ятити.

Особливу увагу необхідно приділити умовам зберігання та приготування їжі під час відпочинку на природі та в туристичних походах. Не слід брати в дорогу продукти, які швидко псуються. Кожен вид продуктів необхідно упакувати в окремий поліетиленовий пакет, а для кращого зберігання їх можна використовувати сумки-холодильники.

Фактором передачі кишкових інфекцій може стати вода забруднена виділеннями хворої людини або носія інфекції. Особливо небезпечна вода відкритих водойм, оскільки вона може бути забруднена нечистотами, які потрапляють із каналізаційної мережі або змиваються з поверхні грунту атмосферними опадами. Її можна вживати лише у виключних випадках після ретельного кип`ятіння. Намагайтесь не ковтати воду при купані у річці, озері і т. і. В сільській місцевості жителі користуються переважно місцевими джерелами водопостачання. Найчастіше – це шахтні колодязі. Від їх благоустрою та правильного користування залежить епідемічне благополуччя населення. колодязі необхідно розташовувати віддалік від можливих джерел забруднення, на відстані 20-30 м від туалетів, ям для сміття. Отвір колодязя необхідно щільно закривати кришкою і користуватися спільним відром.

Певну роль в розповсюдженні кишкових інфекцій відіграють мухи, які переносять збудників різних захворювань з нечистот на харчові продукти, посуд тощо. Для того, щоб мухи не залітали в приміщення вікна закривають марлею або сіткою з дрібними вічками. Для знищення мух існують різноманітні хімічні та механічні засоби. Пам’ятайте, у чистому приміщені мух набагато менше!

При будь-якому підозрілому на кишкову інфекцію нездужанні необхідно негайно звертатись до лікаря. Це допоможе зберегти здоров`я не лише Ваше, але й оточуючих!

Лікар-епідеміолог райСЕС                                    Горбенко М.І.

 

Переглядів: 920 | Додав: yurik_kuchma | Теги: Профілактика кишкових інфекцій та в | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Підписка
Прогноз на завтра
Пошук
Календар
«  Серпень 2011  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031
Друзі сайту

СП «Партнер-Прес» © 2024